მასწავლებელი: სოფიო შენგელია
ქართული კინოს ისტორია მდიდარი და მრავალფეროვანია. ის იწყება 1908 წელს, როდესაც პირველი ქართული დოკუმენტური ფილმი “აკაკი წერეთლის მოგზაურობა რაჭა-ლეჩხუმში” გადაიღეს. ეს იყო ისტორიული მოვლენა, რომელმაც საფუძველი ჩაუყარა ქართულ კინოს.
20-იან წლებში ქართული კინო კიდევ უფრო განვითარდა და ისეთი მნიშვნელოვანი ფილმები შეიქმნა, როგორიცაა “ქრისტინე” (1929) და “ჯიმ შვანთე “ (მარილი სვანეთს )(1930). ამ პერიოდს უკავშირდება რეჟისორების, ნიკოლოზ შენგელაიასა და მიხეილ კალატოზიშვილის დასამახსოვრებელი ნამუშევრები.
50-60-იან წლებში ქართული კინო “ოქროს ხანას” განიცდის. რეჟისორები, როგორიცაა ოთარ იოსელიანი, თენგიზ აბულაძე, გიორგი შენგელაია, სერგო ფარაჯანოვი, გურამ ფირცხალავა, რეზო ჩხეიძე და სხვები, ქმნიან ფილმებს, რომლებიც თანამედროვე ქართულ კულტურაში წამყვანი ადგილი დაიკავეს. ასეთებია “დათა თუთაშხია,” “მონანიება,” “იმერული ესკიზები,” “ფესვები,” “ჯარისკაცის მამა” და სხვა.
90-იან წლებში, ქვეყნის მძიმე პოლიტიკური და ეკონომიკური მდგომარეობის გამო, ქართული კინო დროებით შეფერხდა, თუმცა 2000-იანი წლებიდან მოყოლებული ახალი ტალღა გამოჩნდა. რეჟისორები, როგორიცაა ზაზა ურუშაძე (“მანდარინები”), ლევან თუთბერიძე, ნანა ექვთიმიშვილი (“გრძელი ნათელი დღეები”) და სხვა.
ქართული კინო აერთიანებს ისტორიას, კულტურას და ქართველების ხედვას ცხოვრების მიმართ, რის გამოც ის ღრმა შთაბეჭდილებას ტოვებს როგორც ქართველ, ისე უცხოელ მაყურებლებზე.
ა(ა)იპ ქობულეთის წმინდა კირიონ მეორის სახელობის მართლმადიდებლური სკოლა-გიმნაზიის მეექვსე კლასების მოსწავლეებმა სოფო მასწავლებელთან ერთად ქართული კინოს ჯადოსნურ სამყაროში იმოგზაურეს!
პროექტის ფარგლებში, ბავშვებმა ქართული კინოსადმი განსაკუთრებული ინტერესი და სიყვარული გამოავლინეს, შეისწავლეს ცნობილი რეჟისორების ფილმები, გააანალიზეს ფილმებში ასახული თემები, და შექმნეს საკუთარი პატარა პრეზენტაციები. ეს გაკვეთილები გამორჩეულად საინტერესოდ წარიმართა, რომლითაც ჩვენი კულტურის ფურცლები გააფერადეს.
გაკვეთილებზე ინტერესიით სავსე ბავშვებმა არაერთი საოცარი დეტალი აღმოაჩინეს და თავიანთი პრეზენტაციებით ყველას გული მოიგეს. მათთვის ეს იყო დაუვიწყარი გამოცდილება, რომელიც აძლიერებს მათ სიყვარულს ქართული ხელოვნებისადმი!
ღირსეული მომავალი კინოს მოყვარულებისთვის!
• საბაზო საფეხურის კონკურსი მათემატიკაში
• შეირჩა სკოლის წარმომადგენლობითი გუნდი, რომელიც დაკომპლექტებულია VII, VIII, IX კლასის მოსწავლეებით. გუნდი შედგება 5 მონაწილისაგან, რომელთაგან ერთი წარმოადგენს გუნდის კაპიტანს.
სასკოლო საზოგადოების გადაწყვეტილებით წელს ჩვენს სკოლას წარმოადგენს გუნდი "გიმნაზიელები":
საბა გოგიტიძე (IX კლასი) - კაპიტანი
მარი მახარაძე (IX კლასი)
საბა პაპუნაიშვილი (VIII კლასი)
ოთარ ზოიძე (VIII კლასი)
ანასტასია ანთაძე (VII კლასი)
გილოცავთ ბავშვებო, გვჯერა, ღირსეულად წარმოაჩენთ ჩვენი სკოლის სახელს. წარმატებას გისურვებთ!
• "აი ია" შემობრძანდა Iა კლასში
• ხალხის განათლება დედაბოძია, მთავარი ბურჯია ქვეყნის კეთილდღეობისა, ბედნიერებისა.“ ამბობდა დიდი ქართველი პედაგოგი და მამულიშვილი იაკობ გოგებაშვილი.
ქართულ ენასა დალიტერატურაში საზეიმო გაკვეთილი.
I -ა კლასი , საგნის მასწავლებელი და დამრიგებელი სოფიო ოქროპირიძე
ეს დღე პირველ კლასელებისათვის მოტივაციის მიმცემი და ლამაზი ემოციებით იყო დატვირთული.
მოსწავლეებმა გაკვეთილზე საინტერესო აქტივობები განახორციელეს: გაეცნენ ასო - ბგერებს ,,ა“ და ,,ი“-ს. იმუშავეს ასოების გრაფიკულ მოხაზულობაზე , ფაზლის საშუალებით ააწყვეს წინადადება ,,აი ია“.
მასწავლებლის საინტერესო რესურსით აღფრთოვანებულები დარჩნენ მოსწავლეებიც და სტუმრებიც.
ამ მნიშვნელოვან დღეს პატარებმა სულის სითბო და სიხარული მიუძღვნეს ქართული სიტყვისა და წერის სიმბოლოს “ანბანს”, რომელმაც დაუვიწყარი მოგზაურობა დაიწყო თითოეული მათგანის გულში. სასიამოვნო ემოციებმა და ცოდნის გზაზე პირველმა ნაბიჯებმა დღე მართლაც დაუვიწყარ მოგონებად აქცია.
გილოცავთ , ამ დიდ დღესასწაულს და პატარებს ვუსურვებთ, რომ ანბანის თითოეული ასო სიხარულით, სიყვარულითა და პატივისცემით აითვისონ.
• დიმიტრი თესალონიკელის ხსენების დღე
• მის მაღალყოვლადუსამღვდელოესობას, ბათუმისა და ლაზეთის მიტროპოლიტ დიმიტრის დიდი პატივისცემით ვულოცავთ ანგელოზის დღეს. წმ. დიდმოწამე დიმიტრი თესალონიკელის მადლი და ძალა გფავდეთ ჩვენო საყვარელო მეუფეო!
• კინგსის ოლიმპიადა
• სიხარულით გაცნობოთ, რომ ჩვენი სკოლა-გიმნაზიის მოსწავლეებმა წარმატებით მიიღეს მონაწილეობა 2024 წლის “კინგსის” საგაზაფხულო სეზონის ოლიმპიადაში და გამოავლინეს განსაკუთრებული ცოდნა და უნარები.
თითოეულმა მონაწილემ დიდი შრომისა და მონდომების ფასად მოიპოვა აღიარება, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს მათ ცოდნასა და შემოქმედებით შესაძლებლობებს.
გილოცავთ ჩვენო გამარჯვებულებო!
თქვენი მიღწევები სიხარულით ავსებს სკოლა-გიმნაზიის სახელის მნახველ თითოეულ ჩვენგანს. ასევე, გულწრფელად ვუხდით მადლობას მასწავლებლებსა და მშობლებს, რომლებმაც ყოველდღიური მხარდაჭერითა და ძალისხმევით წვლილი შეიტანეს ამ მნიშვნელოვან წარმატებაში.