საკითხი: ფერთა მრავალფეროვნება
ბუნებაში თუ მხატვრის პალიტრაზე ერთი ფერის მრავალი სხვადასხვა ელფერი, ანუ ტონი დეიძლება ვიპოვოთ. ტონი ფერთა შეზავებით მიიღება, ფერთა შეზავებისა და ზღაპრული ტონის შექმნის საუკეთესო ოსტატად კი ბუნება გვევლინება.
IV ა და IV ბ კლასის მოსწავლეებმა მიღებული ცოდნის გამოყენებით სცადეს დაედგინათ, დაესახელებინათ , გამოეყოთ და ემსჯელათ ბუნებაში არსებული ფერების, კოლორიტის, ელფერის შესახებ. ბავშვებმა შეარჩიეს შემოდგომის ბუნების მიერ შექმნილი ფერთა პალიტრა. შეაგროვეს მათთვის ყველაზე სასურველი, ფერად-ფერადი ფოთლები, წიწვები, სხვადასხვა მასალა. იმსჯელეს, შეიძლება თუ არა ყველა ფერის ელფერის სიტყვებით გადმოცემა?!
შედეგად, შექმნეს აპლიკაცია - ”გვიანი შემოდგომის მრავალფეროვნება,,
მოსწავლეებისთვის გაკვეთილი შემეცნებითი, შემოქმედებითი და სახალისო აღმოჩნდა. შექმნილი აპლიკაციები კი შემოდგომის კილაჟის სახით წარმოადგინეს.
• ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადის პირველი ტური 25-29 ნოემბერს ელექტრონულად ჩატარდება
• 2024-2025 სასწავლო წელს ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადის პირველი ტური 25 ნოემბერს დაიწყება 29 ნოემბრის ჩათვლით  გაგრძელდება. მასში მონაწილეობის მიღება დარეგისტრირებულ მოსწავლეებს დისტანციურად, ინტერნეტში ჩართული ნებისმიერი კომპიუტერიდან შეეძლებათ.
ყველა მოსწავლეს საშუალება ექნება შესაბამისი განრიგის მიხედვით, მისთვის სასურველ დროს, 09:00 საათიდან 18:00 საათამდე შევიდეს ვებგვერდზე: ol-test.naec.ge. პირადი ნომრისა და პაროლის მითითების შემდეგ აირჩიოს საგანი და შეასრულოს ოლიმპიადისათვის განკუთვნილი დავალებები.
მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს ინტერნეტში ჩართული ნებისმიერი კომპიუტერი. სასურველია ისარგებლოს ბრაუზერით Google Chrome ან Microsoft Edge.
დეტალური ინსტრუქცია:
ტესტირების დასაწყებად მოსწავლეებმა უნდა გამოიყენონ შემდეგი ბმული https://ol-test.naec.ge. ბმულის გახსნის შემდეგ ეკრანზე გამოჩნდება ინფორმაციის შესატანი ორი ველი: „პირადი ნომერი“ და „პაროლი“. მოსწავლე „პაროლის“ ველში წერს რეგისტრაციის დროს შექმნილ პაროლს, ეცნობა ინსტრუქციას, რის შემდეგაც ნიშნავს ღილაკს „გავეცანი“  და აჭერს ღილაკს - „შესვლა“. ტესტირების გვერდზე - „ჩემი ტესტები“ - მოსწავლე დაინახავს საკუთარ სახელსა და გვარს და იმ საგნების ტესტების ჩამონათვალს, რომლებიც განრიგითაა გათვალისწინებული. თუ ეკრანზე სხვა სახელი და გვარი გამოჩნდა, კიდევ ერთხელ უნდა მოხდეს პირადი ნომრის გადამოწმება.
თითოეულ შეკითხვას თან ახლავს რამდენიმე სავარაუდო პასუხი, რომლის წინაც მოსანიშნი წრეებია. მოსწავლემ კურსორი უნდა მიიტანოს მის მიერ ამორჩეულ პასუხთან (წრესთან) და მონიშნოს იგი. წრეში გამუქდება წერტილი, რაც იმას ნიშნავს, რომ პასუხი უკვე მოინიშნა.
თითოეული პასუხის არჩევის შემდეგ მოსწავლე აჭერს ღილაკს „დადასტურება“, რის შემდეგაც პროგრამა შესთავაზებს ახალ დავალებას (სავალდებულოა პასუხის მონიშვნა, ისე პროგრამა არ გაგიშვებთ მომდევნო დავალებაზე).
თითოეული საგნის ტესტისთვის განსაზღვრულია დრო. კომპიუტერის ეკრანზე გამოტანილია საათი, რომელიც აჩვენებს ტესტის დარჩენილ დროს.
დავალებების ამოწურვის შემდეგ ეკრანზე გამოჩნდება მოსწავლის მიერ მიღებული ქულა, რის შემდეგც აუცილებელია ღილაკის „დაასრულე ტესტის“ გამოყენება.
გაითვალისწინეთ, რომ ისეთი ტექნიკური პრობლემების დროს, როგორებიცაა ტესტირებისას კომპიუტერის ან ელექტროენერგიის გათიშვა და ინტერნეტთან კავშირის გაწყვეტა, პროცესი უნდა დაიწყოს თავიდან, კერძოდ, ბმულზე შესვლიდან პროგრამა ავტომატურად გააგრძელებს იმ დავალებიდან, რომლის დროსაც შეწყდა ტესტირება. ტესტირების შეწყვეტამდე შეკითხვებზე გაცემული პასუხები დამახსოვრებული იქნება.
მნიშვნელოვანია, რომ ტესტირებისას არ დახუროთ გვერდი, რადგან პროგრამაში შესვლა მხოლოდ  სამჯერ არის დასაშვები!
იმ შემთხვევაში, თუ მონაწილე დარეგისტრირებულია ერთ დღეს დაგეგმილ რამდენიმე საგანზე, შესაძლებელია რამდენიმე საგნის (ორივე/სამივე საგნის) გავლა თანმიმდევრობით და არა ერთდროულად.